Aicinām uz Barikādēm 32 programmas pasākumiem

2023. gadā aprit 32 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem.

1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais: “Piektdien, 20. janvārī, valsts svētkos, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienā, Doma laukumā Vecrīgā aicinām uz vērienīgāko pasākumu Barikādēm 32 daudzveidīgajā programmā, būs apskatāma fotogrāfiju izstāde “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”, visu dienu degs ugunskurs, tiks izstādīts oranžais Barikāžu muzeobuss. Sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” plkst. 14.00 notiks īpašs atceres pasākums Ukrainas atbalstam, kur uzstāsies Latvijas mūziķi, dzejnieki, radošas personības, kā arī notiks vērienīga ierakumu sveču liešana Ukrainai. Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts ziedot sveces vai to atlikumus. Svētku nedēļā īpaši notikumi būs arī tiešsaistes sarunas ar izstādes fotogrāfiem, kas pavisam nesen ir fotografējuši Ukrainas barikādes, viena – ar krīzes psihoterapijas speciālistēm Irēnu Golubu un Agiju Bogdanovu, otra – ar TVNET kara reportieri Jāni Vingri. Līdzības starp valstīm fotogrāfijās ir nenoliedzamas, barikādes ir jābūvē, lai aizstāvētos. Lai uzvar miers un brīvība!”

1991. gada barikādes bija nozīmīgs latviešu tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un starptautiski unikāls nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Programma – Barikādēm 32
1991. gada barikāžu atceres pasākumi Rīgā

Pirmdien, 2023. gada 16. janvārī, plkst. 12.00 piemiņas brīdis Mārupes kapos pie Roberta Mūrnieka kapa vietas.

Pirmdien, 2023. gada 16. janvārī, plkst. 16.00 tradicionālais atceres pasākums tilta aizstāvjiem piemiņas vietā “Baltais krusts” pie Vecmīlgrāvja tilta, kas veltīta pirmajam 1991. gada barikādēs kritušajam Robertam Mūrniekam. Tiešraide 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā http://www.facebook.com/Barikades1991.

Otrdien, 2023. gada 17. janvārī, plkst. 19.00 atmiņu un iespaidu tiešsaistes intervija ar krīzes psihoterapijas speciālistēm Irēnu Golubu un Agiju Bogdanovu, kas devās uz Ukrainu krīzes psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanai, un kuras tur uzņēma arī barikāžu fotogrāfijas, kas tiks demonstrētas tiešsaistē un būs apskatāmas izstādē “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022” Doma laukumā 20. janvārī. Interviju vada izstādes kurators Renārs Zaļais un 1991. gada barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks. Tiešraide 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā http://www.facebook.com/Barikades1991, kā arī LSM.lv http://www.lsm.lv/ un portālā TVNET.

Trešdien, 2023. gada 18. janvāris, plkst. 12.00 – pasākums “20. janvāris Baku (1990) un Rīgā (1991)” 1991. gada barikāžu muzejā. Organizē Azerbaidžānas vēstniecība, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība. Ieeja ar ielūgumiem.

Ceturtdien, 2023. gada 19. janvārī, plkst. 19.00 atmiņu un iespaidu tiešsaistes intervija ar TVNET kara reportieri, Ukrainas kara barikāžu fotogrāfu Jāni Vingri, kura fotogrāfijas tiks demonstrētas tiešsaistē un būs apskatāmas izstādē “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022” Doma laukumā 20. janvārī. Interviju vada izstādes kurators Renārs Zaļais un 1991. gada barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks. Tiešraide 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā http://www.facebook.com/Barikades1991, kā arī LSM.lv http://www.lsm.lv/ un portālā TVNET.

Piektdien, 2023. gada 20. janvārī – 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena, oficiālie valsts svētki. Visas dienas garumā individuāla ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Visas dienas garumā individuāla ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem. Īpaši atceres pasākumi Kandavā, Ķegumā, Kuldīgā, Liepājā, Ogrē, Talsos un daudzviet visā Latvijā.

20. janvārī plkst. 10.00 Doma laukumā – oficiālajiem valsts svētkiem, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltītas Latvijas valsts amatpersonu uzrunas barikāžu dalībniekiem un Latvijas iedzīvotājiem.

20. janvārī plkst. 10.00 – 19.00 Doma laukumā jaunsargu uzraudzībā degs piemiņas ugunskurs, būs apskatāma muzeobusa ekspozīcija, kā arī īpaša 40 lielformāta fotogrāfiju izstāde “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”, ļaujot vilkt paralēles un saskatīt kopējo cīņā par brīvību. Latvijas fotogrāfijas no 1991. gada barikāžu muzeja krājuma. Ukrainas barikāžu fotogrāfijas uzņēmuši Irēna Goluba, Agija Bogdanova un TVNET kara reportieris Jānis Vingris, izstādes kurators Renārs Zaļais.

Šogad barikāžu atceres laiks sakrīt ar skaudru un neiedomājami tumšu brīdi Eiropas vēsturē, tādēļ sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” atceres diena tiek veltīta arī atbalstam mūsu kaimiņiem Ukrainā. Lai palīdzētu Ukrainas karavīriem frontē, barikāžu atceres pasākuma laikā Doma laukumā no plkst. 10.00 līdz 19.00 notiks vērienīga biedrības “Tavi draugi” ierakumu sveču darbnīca, kur piedalīties aicināts ikviens Latvijas iedzīvotājs. Darbnīcā izlietās ierakumu sveces tiks nogādātas Ukrainas armijai, kur tās palīdz ukraiņu karavīriem izdzīvot ziemas aukstumā – tās ir viegli paņemt līdzi dodoties uzdevumā, tās dod siltumu un ļauj gatavot ēdienu. Viss ierakumu sveču liešanai nepieciešamais būs pieejams uz vietas. Sveču liešanas darbnīcas dalībnieki ir laipni aicināti arī ņemt līdzi un ziedot sveces un to atlikumus.

Doma laukumā no plkst. 14.00 līdz 16.00 uz biedrības “Tavi draugi” skatuves ar savām Atmodas un barikāžu laika atmiņām dalīsies barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais, Dainis Īvāns un Eduards Liniņš, filmas “Dvēseļu putenis” režisors Dzintars Dreibergs, filmas “Janvāris” režisors Viesturs Kairišs un producents Gints Grūbe. Par raidījuma “Labvakar” laiku un brīvības tēmu teātrī stāstīs Ojārs Rubenis. Dzejnieces Inga Pizāne un Agnese Zarāne lasīs savu dzeju Ukrainai. Runātāju vidū būs arī Tavi draugi dibinātājs Ulvis Noviks un režisors Dāvis Sīmanis, Dzintars Zilgalvis un Anda Munkevica dalīsies stāstā par Barikāžu piemiņas vitrāžu, kas iestrādāta Doma baznīcas logā. Paralēli ar īpašu koncertprogrammu uzstāsies dziedātājs, komponists un zemessargs Rihards Saule, Shipsea, Elza Rozentāle un Kaspars Zemītis, Ilmārs Dreļs, Andris Ušaks un Ieva Akurātere. Programmas noslēgumā ar īpašu sveicienu akcijas “Gaismas pils Ukrainai” dalībniekiem uzstāsies apvienotais koris no visas Latvijas diriģenta Māra Sirmā vadībā. Tiešraide LSM.lv http://www.lsm.lv/.

2023. gada 20. janvārī plkst. 14.00 – Latvijas valsts amatpersonu ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie 1991. gadā bojā gājušo piemiņas akmeņiem.

2023. gada 20. janvārī plkst. 19.00 Rīgas Domā koncerts “Laika liecība. Lūgšana”. Koncerta dalībnieki: Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, mākslinieciskais vadītājs un diriģents Māris Sirmais, Aigars Reinis (ērģeles), Vestards Šimkus (klavieres), Rihards Mačanovskis (baritons), Aigars Raumanis (saksofons), Guntars Freibergs (sitaminstrumenti), Ēriks Kiršfelds un Māra Botmane (čells), Viktors Veļičko (kontrabass), vokālais kvintets – Agate Grīnhofa, Maija Beatrise Punka, Jēkabs Bernāts, Matīss Pēteris Circenis un Patriks Kārlis Stepe, Jaunā Rīgas teātra aktieri Baiba Broka un Matīss Ozols. Koncerta radošā grupa: režisors Gerds Lapoška, tekstu autors Kirils Ēcis, gaismu mākslinieks Niks Cipruss, māksliniece Dace Ignatova. Programmā: Riharda Dubras, Pētera Vaska, Madaras Pētersones, Valentīna Silvestrova un Romualda Jermaka kompozīcijas. Rīko Rīgas dome, Rīgas Doms, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība. Ieeja bez maksas.

2023. gada 20. janvārī plkst. 13.00, kinoteātrī “Splendid Palace” – Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” īpašais seanss barikāžu dalībniekiem. Uzrādot barikāžu dalībnieka statusa apliecību, biļešu cena pieaugušajiem – 5 eiro, senioriem – 4.50 eiro.

2023. gada 20. janvārī plkst. 19.30, kinoteātrī “Splendid Palace” aicinām uz Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” barikāžu atceres dienas seansu kopā ar režisoru un filmas veidotājiem.

Viestura Kairiša spēlfilma “Janvāris” nedēļā no 13. janvāra līdz pat 22. janvārim tiks izrādīta Rīgā un reģionos, tāpēc aicinām sekot līdzi informācijai gan reģionu kultūras un tautas namu mājaslapās, gan filmas “Janvāris” Facebook lapā: https://www.facebook.com/JanuaryFilm

1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcija klātienē apmeklējama muzejā Krāmu ielā 3, Vecrīgā, darba dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ekspozīcija virtuāli izstaigājama un apskatāma muzeja mājas lapā http://www.barikades.lv/.

Sekojiet līdzi 1991. gada barikāžu muzeja aktivitātēm mājas lapā un sociālajos medijos:
http://www.barikades.lv/ #Barikades1991
Facebook.com/Barikades1991 http://www.facebook.com/Barikades1991
Instagram.com/Barikades1991 http://www.instagram.com/Barikades1991
Twitter.com/Barikades1991 http://www.twitter.com/Barikades1991

NB! Jaunums! Romualda Ražuka grāmata “Latvijas Tautas fronte barikādēs” tagad ir pieejama elektroniski visiem interesentiem brīvpieejā tiešsaistē un lejupielādei https://barikades.lv/literatura/ mediatēkas literatūras sadaļā.