Month: January 2023

Atskats uz barikāžu 32. gadadienas atceres pasākumiem

Šonedēļ noslēdzas 1991. gada barikāžu atceres laiks. Pagājušajā nedēļā Rīgā un citviet Latvijā aizvadīti barikāžu atceres pasākumi, kā organizācijā iesaistījās arī 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība un 1991. gada barikāžu muzejs. Šajā rakstā neliels atskats barikāžu 32. gadadienas atceres pasākumos.

Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Barikāžu 32. gadadienas atceres pasākumi iesākās 13. janvārī ar tradicionālo pasākumu Zaķusalā. Pasākumā uzstājās 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais, Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis un Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs 1991. gada barikāžu laikā Romualds Ražuks. Pie piemiņas ugunskura jaunsargu zvērestu deva desmitiem jauniešu.

14. janvārī 1991. gada barikāžu muzeja izstāžu zālē bez maksas bija iespējams noskatīties Viestura Kairiša filmu “Janvāris”.

Foto: Mārupes novada pašvaldība, M. Matisons/Zemessardzes 13. kājinieku bataljons

Godinot 1991. gada barikāžu upura Satiksmes ministrijas šofera Roberta Mūrnieka piemiņu, 16. janvārī notika piemiņas brīži Roberta Mūrnieka atdusas vietā Mārupes kapos un pie piemiņas zīmes Baltais krusts pie Vecmīlgrāvja tilta. Piemiņas pasākumā Mārupē piedalījās kādreizējais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais, 1991. gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Ozols, Mārupes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Kārkliņš, deputāti Jānis Lagzdkalns, Ira Dūduma, Mārupes novada pašvaldības pārstāvji, Roberta Mūrnieka māsa Rita Golobokova, Mārupes ģimnāzijas direktors Jānis Lagzdkalns, jaunieši no Mārupes valsts ģimnāzijas un citi.

16.00 notika arī atceres brīdis pie Vecmīlgrāvja tilta, kur 1991. gadā šajā vietā no OMON kaujinieku lodēm dzīvību zaudēja Roberts Mūrnieks. Pasākumā piedalījās R.Ražuks, R.Zaļais, Zemessardzes 13. kājinieku bataljons.

Foto: Voldemārs Polis/ 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība

16. un 17. janvārī 1991. gada barikāžu muzeja telpās norisinājās barikāžu dalībnieku apbalvošanas pasākumi. Kopumā pasniegti 95 Pateicības raksti par piedalīšanos Latvijas neatkarības aizstāvēšanā 1991. gada janvārī – augustā. Pēc svinīgā pasākuma dalībnieki bija iespēja ari saņemt 1991. gada barikāžu dalībnieka statusa apliecības.

Foto: Ingrīda Punka

18. janvārī 1991. gada barikāžu muzejā norisinājās pasākums “20. janvāris Baku (1990) un Rīgā (1991)”. Pasākumā uzrunas teica Azerbaidžānas vēstnieks Latvijā Elnurs Sultanovs, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais, Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas deputāts un Saeimas sekretārs Armands Krauze.

Foto: 1991. gada barikāžu muzejs

19. janvārī 1991. gada barikāžu muzeju apmeklēja Kanādas vēstnieks Latvijā Braiens Švarcs, kā arī vēstniecības pārstāvji. Kādreizējais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks sniedza vēstniecības pārstāvjiem ieskatu 1991. gada barikāžu laika un Atmodas notikumos Latvijā.

Foto: Ingrīda Punka

20. janvārī barikāžu atceres pasākumi Rīgā iesākās ar atceres ugunskura iedegšanu Doma laukumā. Iedegt simbolisko barikāžu ugunskuru bija aicināti Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, Latvijas Republikas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais, 1991. gada barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks, Latvijas Republikas Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris, ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis un Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko.

Pēc ugunskura iedegšanas Doma laukumā atklāta 1991. gada barikāžu muzeja fotogrāfiju izstāde “Barikādes Latvijā 1991. Barikādes Ukrainā 2014 – 2022”. Izstādes atklāšanā piedalījās gan Ukrainas barikāžu fotogrāfiju autori Irēna Goluba, Agija Bogdanova un Jānis Vingris, gan arī Latvijas barikāžu laika fotogrāfi.

Foto: Ingrīda Punka

Tradicionāli kā vienmēr 20. janvārī notika arī ziedu nolikšana Rīgas II Meža kapos barikāžu dalībnieku upuru atdusas vietās.

Foto: Ingrīda Punka

20. janvārī 1991. gada barikāžu muzeja telpās notika Iekšlietu ministrijas pieņemšana. Pasākumā uzstājās Latvijas Republikas Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis un 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais.

Foto: Ingrīda Punka

No plkst. 13.50 līdz 14.30 pie Brīvības pieminekļa, pie bojāgājušo piemiņas akmeņiem Bastejkalnā un pie bijušās Iekšlietu ministrijas ēkas Raiņa bulvārī 6 notika svinīgā ziedu nolikšana.

Foto: Ingrīda Punka

Visas diena garumā Doma laukumā biedrība “Tavi draugi” organizēja ierakumu sveču liešanu. No plkst. 14.00 līdz 16.00 uz biedrības “Tavi draugi” skatuves ar savām Atmodas un barikāžu laika atmiņām dalījās barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais, Dainis Īvāns un Eduards Liniņš, filmas “Dvēseļu putenis” režisors Dzintars Dreibergs, filmas “Janvāris” režisors Viesturs Kairišs un citi. Paralēli ar īpašu koncertprogrammu uzstājās dziedātāji un mūziķi. Programmas noslēgumā ar īpašu sveicienu akcijas “Gaismas pils Ukrainai” dalībniekiem uzstājās apvienotais koris no visas Latvijas diriģenta Māra Sirmā vadībā.

Foto: Ingrīda Punka

20. janvāra pēcpusdienā notika arī svinīgā pieņemšana Rīgas domē ar oficiālo amatpersonu uzrunām un muzikālu priekšnesumu. 

Tradicionāli pie Saeimas nama pulcējās barikāžu laikā strādājošie žurnālisti, kuri atspoguļoja 1991. gada janvāra barikāžu notikumus. Pasākumā piedalījās tā laika radio, televīzija un preses darbinieki, kā arī Augstākās Padomes Preses centra darbinieki.

Foto: Ingrīda Punka

20. janvāra barikāžu atceres pasākumi Rīgā noslēdzās ar koncertu “Laika liecība. Lūgšana” Rīgas Domā. Koncertā uzstājās Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, mākslinieciskais vadītājs un diriģents Māris Sirmais, Aigars Reinis, Vestards Šimkus, Rihards Mačanovskis, Aigars Raumanis, Guntars Freibergs, Ēriks Kiršfelds un Māra Botmane, Viktors Veļičko, vokālais kvintets – Agate Grīnhofa, Maija Beatrise Punka, Jēkabs Bernāts, Matīss Pēteris Circenis un Patriks Kārlis Stepe, Jaunā Rīgas teātra aktieri Baiba Broka un Matīss Ozols.

Foto: Māris Šops

21. janvārī Ķekavā norisinājās svinīgs pasākums godinot 1991. gada barikāžu dalībniekus, pasniedzot tiem Pateicības rakstus par piedalīšanos Latvijas neatkarības aizstāvēšanā 1991. gada janvārī – augustā. Atmiņās par barikāžu laiku dalījās privātās skolas “Gaismas tilts” darbinieki un audzēkņi, kā arī barikāžu dalībnieki Renārs Zaļais, Romualds Ražuks, Jānis Kūkums, Māris Šops, Dzintra Maļinovska un citi. Ar muzikālu sveicienu dalībniekus iepriecināja Baldones mūzikas skolas koklētāju ansamblis un vīrus koris Arvīda Platpera vadībā.

Foto: Mārupes novada pašvaldība, 1991. gada barikāžu muzejs

22. janvārī Mārupes novada Salas pagasta “Vietvalžos” norisinājās barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīta ģimenes diena. Pasākuma apmeklētājiem bija iespējams aplūkot 1991. gada barikāžu muzeja mobilo ekspozīciju, pie ugunskura sadziedāties ar Marko Ojalu un Lauri Amantovu, kopā ar Latvijas Zemessardzes pārstāvjiem iepazīt zemessarga somas saturu, iemācīties lasīt kartes, orientēties dabā un uzzināt, kas jādara krīzes situācijās.

Aicinām uz Barikādēm 32 programmas pasākumiem

2023. gadā aprit 32 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem.

1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais: “Piektdien, 20. janvārī, valsts svētkos, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienā, Doma laukumā Vecrīgā aicinām uz vērienīgāko pasākumu Barikādēm 32 daudzveidīgajā programmā, būs apskatāma fotogrāfiju izstāde “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”, visu dienu degs ugunskurs, tiks izstādīts oranžais Barikāžu muzeobuss. Sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” plkst. 14.00 notiks īpašs atceres pasākums Ukrainas atbalstam, kur uzstāsies Latvijas mūziķi, dzejnieki, radošas personības, kā arī notiks vērienīga ierakumu sveču liešana Ukrainai. Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts ziedot sveces vai to atlikumus. Svētku nedēļā īpaši notikumi būs arī tiešsaistes sarunas ar izstādes fotogrāfiem, kas pavisam nesen ir fotografējuši Ukrainas barikādes, viena – ar krīzes psihoterapijas speciālistēm Irēnu Golubu un Agiju Bogdanovu, otra – ar TVNET kara reportieri Jāni Vingri. Līdzības starp valstīm fotogrāfijās ir nenoliedzamas, barikādes ir jābūvē, lai aizstāvētos. Lai uzvar miers un brīvība!”

1991. gada barikādes bija nozīmīgs latviešu tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un starptautiski unikāls nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Programma – Barikādēm 32
1991. gada barikāžu atceres pasākumi Rīgā

Pirmdien, 2023. gada 16. janvārī, plkst. 12.00 piemiņas brīdis Mārupes kapos pie Roberta Mūrnieka kapa vietas.

Pirmdien, 2023. gada 16. janvārī, plkst. 16.00 tradicionālais atceres pasākums tilta aizstāvjiem piemiņas vietā “Baltais krusts” pie Vecmīlgrāvja tilta, kas veltīta pirmajam 1991. gada barikādēs kritušajam Robertam Mūrniekam. Tiešraide 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā http://www.facebook.com/Barikades1991.

Otrdien, 2023. gada 17. janvārī, plkst. 19.00 atmiņu un iespaidu tiešsaistes intervija ar krīzes psihoterapijas speciālistēm Irēnu Golubu un Agiju Bogdanovu, kas devās uz Ukrainu krīzes psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanai, un kuras tur uzņēma arī barikāžu fotogrāfijas, kas tiks demonstrētas tiešsaistē un būs apskatāmas izstādē “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022” Doma laukumā 20. janvārī. Interviju vada izstādes kurators Renārs Zaļais un 1991. gada barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks. Tiešraide 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā http://www.facebook.com/Barikades1991, kā arī LSM.lv http://www.lsm.lv/ un portālā TVNET.

Trešdien, 2023. gada 18. janvāris, plkst. 12.00 – pasākums “20. janvāris Baku (1990) un Rīgā (1991)” 1991. gada barikāžu muzejā. Organizē Azerbaidžānas vēstniecība, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība. Ieeja ar ielūgumiem.

Ceturtdien, 2023. gada 19. janvārī, plkst. 19.00 atmiņu un iespaidu tiešsaistes intervija ar TVNET kara reportieri, Ukrainas kara barikāžu fotogrāfu Jāni Vingri, kura fotogrāfijas tiks demonstrētas tiešsaistē un būs apskatāmas izstādē “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022” Doma laukumā 20. janvārī. Interviju vada izstādes kurators Renārs Zaļais un 1991. gada barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks. Tiešraide 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā http://www.facebook.com/Barikades1991, kā arī LSM.lv http://www.lsm.lv/ un portālā TVNET.

Piektdien, 2023. gada 20. janvārī – 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena, oficiālie valsts svētki. Visas dienas garumā individuāla ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Visas dienas garumā individuāla ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem. Īpaši atceres pasākumi Kandavā, Ķegumā, Kuldīgā, Liepājā, Ogrē, Talsos un daudzviet visā Latvijā.

20. janvārī plkst. 10.00 Doma laukumā – oficiālajiem valsts svētkiem, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltītas Latvijas valsts amatpersonu uzrunas barikāžu dalībniekiem un Latvijas iedzīvotājiem.

20. janvārī plkst. 10.00 – 19.00 Doma laukumā jaunsargu uzraudzībā degs piemiņas ugunskurs, būs apskatāma muzeobusa ekspozīcija, kā arī īpaša 40 lielformāta fotogrāfiju izstāde “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”, ļaujot vilkt paralēles un saskatīt kopējo cīņā par brīvību. Latvijas fotogrāfijas no 1991. gada barikāžu muzeja krājuma. Ukrainas barikāžu fotogrāfijas uzņēmuši Irēna Goluba, Agija Bogdanova un TVNET kara reportieris Jānis Vingris, izstādes kurators Renārs Zaļais.

Šogad barikāžu atceres laiks sakrīt ar skaudru un neiedomājami tumšu brīdi Eiropas vēsturē, tādēļ sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” atceres diena tiek veltīta arī atbalstam mūsu kaimiņiem Ukrainā. Lai palīdzētu Ukrainas karavīriem frontē, barikāžu atceres pasākuma laikā Doma laukumā no plkst. 10.00 līdz 19.00 notiks vērienīga biedrības “Tavi draugi” ierakumu sveču darbnīca, kur piedalīties aicināts ikviens Latvijas iedzīvotājs. Darbnīcā izlietās ierakumu sveces tiks nogādātas Ukrainas armijai, kur tās palīdz ukraiņu karavīriem izdzīvot ziemas aukstumā – tās ir viegli paņemt līdzi dodoties uzdevumā, tās dod siltumu un ļauj gatavot ēdienu. Viss ierakumu sveču liešanai nepieciešamais būs pieejams uz vietas. Sveču liešanas darbnīcas dalībnieki ir laipni aicināti arī ņemt līdzi un ziedot sveces un to atlikumus.

Doma laukumā no plkst. 14.00 līdz 16.00 uz biedrības “Tavi draugi” skatuves ar savām Atmodas un barikāžu laika atmiņām dalīsies barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais, Dainis Īvāns un Eduards Liniņš, filmas “Dvēseļu putenis” režisors Dzintars Dreibergs, filmas “Janvāris” režisors Viesturs Kairišs un producents Gints Grūbe. Par raidījuma “Labvakar” laiku un brīvības tēmu teātrī stāstīs Ojārs Rubenis. Dzejnieces Inga Pizāne un Agnese Zarāne lasīs savu dzeju Ukrainai. Runātāju vidū būs arī Tavi draugi dibinātājs Ulvis Noviks un režisors Dāvis Sīmanis, Dzintars Zilgalvis un Anda Munkevica dalīsies stāstā par Barikāžu piemiņas vitrāžu, kas iestrādāta Doma baznīcas logā. Paralēli ar īpašu koncertprogrammu uzstāsies dziedātājs, komponists un zemessargs Rihards Saule, Shipsea, Elza Rozentāle un Kaspars Zemītis, Ilmārs Dreļs, Andris Ušaks un Ieva Akurātere. Programmas noslēgumā ar īpašu sveicienu akcijas “Gaismas pils Ukrainai” dalībniekiem uzstāsies apvienotais koris no visas Latvijas diriģenta Māra Sirmā vadībā. Tiešraide LSM.lv http://www.lsm.lv/.

2023. gada 20. janvārī plkst. 14.00 – Latvijas valsts amatpersonu ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie 1991. gadā bojā gājušo piemiņas akmeņiem.

2023. gada 20. janvārī plkst. 19.00 Rīgas Domā koncerts “Laika liecība. Lūgšana”. Koncerta dalībnieki: Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, mākslinieciskais vadītājs un diriģents Māris Sirmais, Aigars Reinis (ērģeles), Vestards Šimkus (klavieres), Rihards Mačanovskis (baritons), Aigars Raumanis (saksofons), Guntars Freibergs (sitaminstrumenti), Ēriks Kiršfelds un Māra Botmane (čells), Viktors Veļičko (kontrabass), vokālais kvintets – Agate Grīnhofa, Maija Beatrise Punka, Jēkabs Bernāts, Matīss Pēteris Circenis un Patriks Kārlis Stepe, Jaunā Rīgas teātra aktieri Baiba Broka un Matīss Ozols. Koncerta radošā grupa: režisors Gerds Lapoška, tekstu autors Kirils Ēcis, gaismu mākslinieks Niks Cipruss, māksliniece Dace Ignatova. Programmā: Riharda Dubras, Pētera Vaska, Madaras Pētersones, Valentīna Silvestrova un Romualda Jermaka kompozīcijas. Rīko Rīgas dome, Rīgas Doms, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība. Ieeja bez maksas.

2023. gada 20. janvārī plkst. 13.00, kinoteātrī “Splendid Palace” – Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” īpašais seanss barikāžu dalībniekiem. Uzrādot barikāžu dalībnieka statusa apliecību, biļešu cena pieaugušajiem – 5 eiro, senioriem – 4.50 eiro.

2023. gada 20. janvārī plkst. 19.30, kinoteātrī “Splendid Palace” aicinām uz Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” barikāžu atceres dienas seansu kopā ar režisoru un filmas veidotājiem.

Viestura Kairiša spēlfilma “Janvāris” nedēļā no 13. janvāra līdz pat 22. janvārim tiks izrādīta Rīgā un reģionos, tāpēc aicinām sekot līdzi informācijai gan reģionu kultūras un tautas namu mājaslapās, gan filmas “Janvāris” Facebook lapā: https://www.facebook.com/JanuaryFilm

1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcija klātienē apmeklējama muzejā Krāmu ielā 3, Vecrīgā, darba dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ekspozīcija virtuāli izstaigājama un apskatāma muzeja mājas lapā http://www.barikades.lv/.

Sekojiet līdzi 1991. gada barikāžu muzeja aktivitātēm mājas lapā un sociālajos medijos:
http://www.barikades.lv/ #Barikades1991
Facebook.com/Barikades1991 http://www.facebook.com/Barikades1991
Instagram.com/Barikades1991 http://www.instagram.com/Barikades1991
Twitter.com/Barikades1991 http://www.twitter.com/Barikades1991

NB! Jaunums! Romualda Ražuka grāmata “Latvijas Tautas fronte barikādēs” tagad ir pieejama elektroniski visiem interesentiem brīvpieejā tiešsaistē un lejupielādei https://barikades.lv/literatura/ mediatēkas literatūras sadaļā.

Bezmaksas filmas “Janvāris” seanss 1991. gada barikāžu muzejā

1991. gada janvāra barikāžu 32. gadadienas atceres pasākumu ietvaros šo sestdien, 14. janvārī, plkst. 12.00 1991. gada barikāžu muzejā būs iespējams bezmaksas skatīt Viestura Kairiša filmu “Janvāris”. Vietu skaits ierobežots! Bezmaksas ielūgumus iespējams saņemt 1991. gada barikāžu muzejā.

Filma stāsta par notikumiem 1991. gada janvārī. Pēc skolas beigšanas Jazis nevar izlemt, kā dzīvot tālāk. Draud iesaukšana Padomju armijā, veidojas pirmās nopietnās attiecības. Latvijā tikmēr turpinās cīņa par valsts neatkarību, padomju milicijas speciālo uzdevumu vienības OMON draud apstādināt baltiešu brīvības cīņu, Rīgā sāk būvēt barikādes. Filmas jaunie varoņi ir tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi viņus ierauj notikumu epicentrā un liek izdarīt izvēli.

“Janvāris” ir vēsturiska un autobiogrāfiska ekskursija barikāžu laikā par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos. 

Aktieri: Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene, Sandis Runge, Baiba Broka, Alekss Kazanavičs, Artūrs Skrastiņš, Imants Strads, Lauris Dzelzītis, Kaspars Dumburs, Juhans Ulfsaks.

Barikādēm 32 – 2023. gada barikāžu atceres pasākumi

Šogad aprit 32 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem. Rakstā apkopota informācija par barikāžu atceres pasākumiem Rīgā.

Piektdien, 2023. gada 13. janvārī, plkst. 18.00 – tradicionālais Zaķusalas barikāžu aizstāvju pasākums tiks pārraidīts tiešraidē LTV sociālo mediju kontos un portālā LSM.lv. Pasākumā uzrunu aicināta teikt aizsardzības ministre Ināra Mūrniece, NBS komandieris Leonīds Kalniņš, uzstāsies barikāžu dalībnieki, vairāk kā 200 jaunsargi dos svinīgo solījumu, spēlēs NBS štāba orķestris. Atceres pasākumam Zaķusalā ir dziļi simboliska nozīme, ņemot vērā, ka barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija vitāli svarīga un simboliska loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai.

Pirmdien, 2023. gada 16. janvārī – individuāla ziedu nolikšana visas dienas garumā piemiņas vietā “Baltais krusts” pie Vecmīlgrāvja tilta  un Mārupes kapos pie pieminekļa brīvības cīnītājiem.

Otrdien, 2023. gada 17. janvārī, plkst. 19.00 tiešsaistes intervija ar psihoterapijas speciālistēm Irēnu Golubu un Agiju Bogdanovu, kas devās uz Ukrainu krīzes psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanai, un kuras tur uzņēma arī barikāžu fotogrāfijas, kas būs apskatāmas izstādē Doma laukumā 20. janvārī. Tiešraides 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā www.facebook.com/Barikades1991, kā arī LSM.lv un portālā TVNET.

Ceturtdien, 2023. gada 19. janvārī, plkst. 19.00 tiešsaistes intervija ar TVNET kara reportieri, Ukrainas barikāžu fotogrāfu Jāni Vingri, kura fotogrāfijas būs apskatāmas izstādē Doma laukumā 20. janvārī. Tiešraides 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā www.facebook.com/Barikades1991, kā arī LSM.lv un portālā TVNET.

Piektdien, 20. janvārī – 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena, valsts svētki. Visas dienas garumā individuāla ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Visas dienas garumā individuāla ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem.

2023. gada 20. janvārī plkst. 10.00 Doma laukumā – valsts svētkiem, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltītas Latvijas valsts amatpersonu uzrunas barikāžu dalībniekiem un Latvijas iedzīvotājiem. Tiešraide: 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā: www.facebook.com/Barikades1991

2023. gada 20. janvārī plkst. 10.00 – 19.00 Doma laukumā jaunsargu uzraudzībā degs piemiņas ugunskurs, būs apskatāma muzeobusa ekspozīcija, kā arī īpaša 40 lielformāta fotogrāfiju izstāde “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”, ļaujot vilkt paralēles un saskatīt kopējo cīņā par brīvību. Latvijas fotogrāfijas no 1991. gada barikāžu muzeja krājuma. Ukrainas barikāžu fotogrāfijas uzņēmuši Irēna Goluba, Agija Bogdanova un TVNET kara reportieris Jānis Vingris.

Šogad barikāžu atceres laiks sakrīt ar skaudru un neiedomājami tumšu brīdi Eiropas vēsturē, tādēļ 1991. gada barikāžu muzejs kopā ar biedrību “Tavi draugi” aicina sniegt atbalstu un gaismu Ukrainas varoņiem, kuri šobrīd cīnās par savu un mūsu visu brīvību. Doma laukumā 20. janvārī notiks vērienīga ierakumu sveču liešana, izgatavotās sveces tiks nogādātas Ukrainas armijai – karavīriem tās noder, lai uzsildītu ūdeni, pagatavotu maltītes un lai sasildītos. Viss ierakumu sveču liešanai nepieciešamais būs pieejams uz vietas, apmeklētāji ir laipni aicināti arī ņemt līdzi un ziedot sveces un to atlikumus. Pasākuma dalībnieki tiks cienāti ar īstu Ukrainas boršču no kafejnīcas “Borščs – garšīgi pie ukrainietēm”.

Atceres dienas ietvaros Doma laukumā no plkst. 14.00 līdz 16.00 ar īpašu koncertprogrammu uzstāsies Latvijas mūziķi, koristi un jaunie dzejnieki.

2023. gada 20. janvārī plkst. 14.00 – ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie 1991. gadā bojā gājušo piemiņas akmeņiem.

2023. gada 20. janvārī plkst. 19.00 Rīgas domā koncerts “Laika liecība. Lūgšana”. Ieeja brīva.

2023. gada 20. janvārī plkst. 13.00, kinoteātrī “Splendid Palace” – Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” īpašais seanss barikāžu dalībniekiem. Uzrādot barikāžu dalībnieka statusa apliecību, biļešu cena pieaugušajiem – 5 eiro, senioriem – 4.50 eiro.

2023. gada 20. janvārī plkst. 19.30, kinoteātrī “Splendid Palace” aicinām uz Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” barikāžu atceres dienas seansu kopā ar režisoru un filmas veidotājiem. Biļetes: https://www.splendidpalace.lv/lv/splendid-garden-kino/janvaris-939

Viestura Kairiša spēlfilma “Janvāris” nedēļā no 13. janvāra līdz pat 22. janvārim tiks izrādīta Rīgā un reģionos, tāpēc aicinām sekot līdzi informācijai gan reģionu kultūras un tautas namu mājaslapās, gan filmas “Janvāris” Facebook lapā: https://www.facebook.com/JanuaryFilm

Romualda Ražuka grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” ir pieejama elektroniski visiem interesentiem tiešsaistē https://barikades.lv/literatura/ mediatēkas literatūras sadaļā.

Papildus 1991. gada barikāžu muzeja digitālā izstāde apskatāma https://riciba-briviba.lv.

1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcija klātienē apmeklējama muzejā Krāmu ielā 3, Rīgā, darba dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ekspozīcija virtuāli apskatāma mājas lapā www.barikades.lv.