Atskats uz barikāžu 33. gadadienas atceres pasākumiem

Pagājis mēnesis kopš 1991. gada janvāra barikāžu atceres pasākumiem. Janvārī Rīgā un citviet Latvijā aizvadīti barikāžu atceres pasākumi, kā organizācijā iesaistījās arī 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība un 1991. gada barikāžu muzejs. Šajā rakstā neliels atskats uz barikāžu 33. gadadienas atceres pasākumiem.

Foto: Rīgas valstspilsētas pašvaldība

Barikāžu 33. gadadienas atceres pasākumi iesākās 13. janvārī ar tradicionālo pasākumu Zaķusalā. Pasākumā piedalījās aizsardzības ministrs Andris Sprūds, kultūras ministre Agnese Logina, zemkopības ministrs Armands Krauze, Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs no 1990. līdz 1992. gadam Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais. Uzstājās barikāžu dalībnieki, vairāk nekā 200 jaunsargi deva svinīgo solījumu, notika sadziedāšanās un spēlēja NBS štāba orķestris.

Foto: Mārupes novada pašvaldība

Godinot 1991. gada barikāžu upura Satiksmes ministrijas šofera Roberta Mūrnieka piemiņu, 16. janvārī notika piemiņas brīži Roberta Mūrnieka atdusas vietā Mārupes kapos un pie piemiņas zīmes Baltais krusts pie Vecmīlgrāvja tilta. Mārupē piemiņas pasākumā piedalījās un klātesošos uzrunāja Mārupes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Kārkliņš, Renārs Zaļais, Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu Mārupes biedrības priekšsēdētājs Jānis Ozols un Mārupes Valsts ģimnāzijas direktors Jānis Lagzdkalns. Ar muzikāliem priekšnesumiem uzstājās Mārupes Valsts ģimnāzijas audzēkņi.

17. janvārī 1991. gada barikāžu muzeju apmeklēja ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons, kā arī vēstniecības pārstāvji. Kādreizējais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks sniedza vēstniecības pārstāvjiem ieskatu 1991. gada barikāžu laika un Atmodas notikumos Latvijā.

Foto: Vācijas vēstniecības Latvijā

18. janvārī 1991. gada barikāžu muzeju apmeklēja Vācijas vēstnieks Latvijā Kristians Helts. Viņš tikās ar muzeja direktoru Renāru Zaļo un muzeja valdes locekli Romualdu Ražuku, lai uzzinātu vairāk par 1991. gada janvāra saviļņojošajām dienām. Vēstnieku biedrības pārstāvji iepazīstināja ar 1991. gada barikāžu muzeja pamatekspozīciju.

Foto: 1991. gada barikāžu muzejs

18. janvārī 1991. gada barikāžu muzeja telpās notika pateicības rakstu un statusa apliecību pasniegšana barikāžu dalībniekiem par piedalīšanos 1991. gada janvāra- augusta barikādēs, kā arī izdevniecības “Jumava” jaunās grāmatas “Barikādes 1991. Jauno vēsturnieku intervijas ar barikāžu dalībniekiem” prezentācija.

Foto: 1991. gada barikāžu muzejs

19. janvārī 1991. gada barikāžu muzejā notika atceres pasākums, kas veltīts 20. janvāra traģēdijai Azerbaidžānā un barikāžu atceres dienai Latvijā. Pasākumu atklāja muzeja direktors Renārs Zaļais, uzsverot 20. janvāra nozīmi abām tautām. Azerbaidžānas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Elnurs Sultanovs uzsvēra, ka 20. janvāris ir kopīgs Latvijas un Azerbaidžānas simbols cīņai par brīvību un neatkarību. Pasākumā atnākušos uzrunāja arī Latvijas Republikas Saeimas sadarbības grupas par sadarbības veicināšanu ar Azerbaidžānas parlamentu priekšsēdētājs Oļegs Burovs un vēsturnieks Edgars Engīzers.

Foto: Rīgas valstspilsētas pašvaldība

20. janvārī barikāžu atceres dienā visas dienas garumā norisinājās individuāla ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos, kā arī plkst. 14.00 notika ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojāgājušo piemiņas akmeņiem. Plkst. 10.00 notika svinīgā barikāžu atceres ugunskura iedegšana Doma laukumā, kur uzrunu teica valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Visas dienas garumā pie ugunskura notika Rīgas koru un skatītāju sadziedāšanās.

Doma laukumā bija skatāma 1991. gada barikāžu muzeja mobilā izstāde – muzeobuss un lielformāta fotogrāfiju izstāde “Dziesmotā revolūcija”. Visas dienas garumā bija apskatāma arī 1991. gada barikāžu muzeja pamatekspozīcija.

Lai palīdzētu Ukrainas karavīriem frontē, Doma laukumā notika arī biedrības “Tavi draugi” ierakumu sveču darbnīca. Atceres pasākumi noslēdzās ar barikāžu atceres koncertu “Iet un nākt” Rīgas Domā.

25. janvārī 1991. gada barikāžu muzeju apmeklēja Latvijas valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Romualds Ražuks un muzeja direktors Renārs Zaļais iepazīstināja prezidentu ar muzeja pamatekspozīciju un izstādi “Rīcība. Brīvība. Barikādes nesākās janvārī”. Prezidents tikās ar 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības biedriem un 1991. gada barikāžu muzeja darbiniekiem, tika iepazīstināts ar biedrības vēsturi, līdz šim īstenoto darbu un pašreizējo darbību.

Foto: 1991. gada barikāžu muzejs

1991. gada barikāžu muzeja darbinieki janvārī aktīvi veica izglītojošo darbu. Muzeja telpās norisinājās 45 muzejpedagoģiskās nodarbības. 14 reizes muzeja darbinieki devās izbraukumos uz Rīgas un citu novadu skolām. Kopumā janvārī 1991. gada barikāžu muzeju apmeklēju 6753 cilvēki.