Izziņojam tiešraižu programmu Barikādēm 30

Šobrīd aprit 30 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem.
Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Rūpējoties par sabiedrības veselību un ievērojot epidemioloģiskos drošības pasākumus, mums nācās mainīt sākotnējās ieceres, kā tiks aizvadīti 1991. gada janvāra barikāžu atceres pasākumi. Tomēr neviens nav atcēlis iespēju atcerēties, stāstīt un apzināties, cik liela nozīme mūsu valsts vēsturē ir 1991. gada barikāžu notikumiem. Šos notikumus nedrīkst aizmirst, un tie ir jānodod nākamajām paaudzēm kā latvieša identitātes neatņemama sastāvdaļa. Tāpēc aicinu šogad individuāli ikvienu ar lepnumu godināt mūsu tautas varoņu piemiņu, jo galvenais mūsu mērķis ir atcerēties viņu ieguldījumu Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanā.”
1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais: “Šis ir īpašs gads un esam atbilstoši sagatavojušies. 1991. gada barikāžu muzejs izsludina Barikādēm 30 programmu, kas, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, būs īpaši pārveidota notikumu baudīšanai tiešsaistē Lsm.lv, LTV, LR un Facebook/Barikades1991. Tas sniegs iespēju to skatīties visiem interesentiem, barikāžu dalībniekiem, viņu ģimenēm un draugiem no visiem Latvijas reģioniem un pasaulē, kā arī piedalīties diskusijās, uzdodot jautājumus. 20. janvāris ir Barikāžu aizstāvju atceres diena, valsts svētki. Aicinām visus iedegt uguni mājās un atcerēties par mūsu tautas stipro gribu. Iešu viens pats un aicinu nolikt ziedus individuāli, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos, gan II Meža kapos, gan pie Iekšlietu ministrijas bijušās ēkas Raiņa bulvārī 6, gan Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem, tas ir vienīgais, kas ir atļauts klātienē. Šogad 1991. gada barikāžu muzejs atzīmēs savu divdesmito gadskārtu ar plašu muzeobusa viesošanos Latvijas reģionos, kad arī turpināsim atzīmēt Barikādēm 30 jau klātienes pasākumos!”
1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis, bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks: “1991. gada barikāžu tiešraižu sēriju sāksim otrdien, 12. janvārī plkst. 18.00, atskatoties uz Latvijas Tautas frontes Domes 1991. gada 12. janvāra sēdi, kad tika pieņemts lēmums par barikāžu uzsākšanu. Un prieks, ka Barikāžu 30 moto ir “Dzīvot tautai, būt vienotiem Latvijai”, kas ir noslēdzošais teikums no Latvijas Tautas frontes valdes paziņojuma, Rīcības plāna X stundai.”
Rita Ruduša, LTV programmu daļas direktore: “Latvijas Televīzija un Latvijas Radio bija barikāžu notikumu epicentri – neapbruņoti cilvēki bija gatavi janvāra salā sargāt preses brīvību pret bruņotu varu. Arī barikāžu gadadienā būsim epicentrā, piedāvājot iespēju atcerēties nozīmīgos notikumus, un darīt to kopā – pie televīzijas ekrāniem. LTV kanāls LTV1 un interneta platformas visu janvāri piedāvā saturu barikāžu zīmē ar vēsturiskiem atskatiem un dokumentālām filmām, bet gadadienas galvenajā datumā – 20.janvārī – LTV ļaus tiešraidē piedzīvot barikāžu rekonstrukciju Doma laukumā, kā arī pārraidīs ekumēnisko dievkalpojumu, svētku koncertu Doma baznīcā un šajā dienā pirmizrādi piedzīvos arī LTV dokumentālā filma “Tautas cietoksnis. Barikādes 1991″, kurā apkopoti unikāli arhīva kadri un iepriekš nedzirdētas vēsturiskas liecības.”
Latvijas Radio valdes locekle Sanita Dika-Bokmeldere: „Barikāžu laiks ir daļa no Latvijas Radio vēstures – notikumu epicentrā bija arī Radiomājas nosargāšana, ap kuru cilvēki pašaizliedzīgi būvēja barikādes. Pateicoties Latvijas Radio darbiniekiem, programma tolaik skanēja ne tikai bez pārtraukumiem, bet arī tika paplašināta – ja parasti Latvijas Radio 1 skanēja līdz plkst. 1:00 naktī, tad barikāžu laikā pārgāja uz diennakts apraidi un operatīvu informācijas sniegšanu ne tikai regulārajos ziņu izlaidumos, bet uzreiz pēc informācijas saņemšanas, tādējādi kļūstot par atbalstu barikāžu dalībniekiem. Atskatoties uz laiku pirms 30 gadiem, Latvijas Radio janvārī skanēs daudzveidīga un plaša programma – interesantas sarunas ar barikāžu dalībniekiem, vēsturniekiem un ekspertiem, kā arī cilvēku atmiņu stāsti. Barikāžu atceres dienas notikumus atspoguļosim ne tikai regulārajos ziņu izlaidumos, bet arī raidījumos un rubrikās visās piecās Latvijas Radio programmās.”

Programma – Barikādēm 30

Zemāk minētās un vēl papildu aizkulišu tiešraides būs apskatāmas www.barikades.lv un facebook.com/barikades1991.
Tiešraižu moderators Barikādēm 30 komunikācijas vadītājs Jeremejs Reinis Druvietis.

Otrdien, 12. janvārī, plkst. 18.00-19.30, Lsm.lv un barikades.lv tiešraide – atceres pasākums, diskusija, pieminot Latvijas Tautas frontes Domes 1991. gada 12. janvāra sēdi, kurā tika pieņems gala apstiprinājums par manifestāciju un stratēģisko objektu apsardzi barikādēs. Dalībnieki: Tautas frontes muzeja pārstāvis, 1991. gada barikāžu dalībnieki, toreizējie LTF valdes locekļi – Romualds Ražuks, Ivars Redisons, Juris Strīpnieks un 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais. Tiešraides skatītāji būs aicināti uzdot jautājumus. Noskatieties tiešraides ierakstu šeit.

Trešdien, 13. janvārī plkst. 10.00-14.30, Lsm.lv un Lnb.lv tiešraide – Barikāžu trīsdesmitgadei veltīta konference “X stunda. Barikādēm 30”. Atzīmējot 30 gadus kopš 1991. gada janvāra barikādēm, norisināsies konference “X stunda. Barikādēm 30″. Tajā piedalīsies tā laika aktīvie barikāžu dalībnieki, Tautas Frontes, bijušie valdības un Augstākās padomes pārstāvji, atskatoties uz 1991. gada janvāra notikumiem un caurskatot, galvenokārt, iepriekš vēl plaši neapspriestas tematiskās līnijas – gatavošanos barikādēm un mediju kā ziņneša lomu. Konferenci atklās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits. Noskatieties tiešraides ierakstu šeit.

Trešdien, 13. janvārī plkst. 18.00-19.30, Lsm.lv un barikades.lv tiešraide, atceres pasākums, diskusija pieminot 1991. gada barikāžu notikumus Zaķusalā. Atceres ugunskura iedegšanai Zaķusalā vienmēr ir bijusi dziļi simboliska nozīme, ņemot vērā, ka barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija vitāli svarīga un simboliska loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai. Šogad aicinām uz kopīgu atmiņu pasākumu tiešsaistē, kurā piedalīsies 1991. gada barikāžu dalībnieki, Renārs Zaļais, Jānis Bordāns, Artis Pabriks, Romualds Ražuks, Raimonds Graube, Velta Puriņa, Andis Ābelīts. Noskatieties tiešraides ierakstu šeit.
Piektdien, 15. janvārī plkst. 16.00-18.00 – Lsm.lv un barikades.lv tiešraide, 1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcijas apskate ar muzeja direktoru Renāru Zaļo un muzeja speciālisti Evitu Maču. Izmantojiet iespēju uzdot jautājumus un pievienoties virtuālajai tūrei 1991. gada barikāžu muzejā.
Noskatieties tiešraides ierakstu šeit
Virtuālā tūre

Pirmdien, 18. janvārī plkst. 18.00-19.30 – replay.lv un barikades.lv tiešraide, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis, barikāžu laika bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs – Romualds Ražuks, portretintervija par laiku no 1991. gada janvāra līdz šodienai. Tiešraides skatītāji būs aicināti uzdot jautājumus.
Noskatieties tiešraides ierakstu šeit

Otrdien, 19. janvārī plkst. 18.00-19.30 – replay.lv un barikades.lv tiešraide, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents, 1991. gada barikāžu muzeja direktors jau divdesmit gadus – Renārs Zaļais, portretintervija par laiku no 1991. gada janvāra līdz šodienai. Tiešraides skatītāji būs aicināti uzdot jautājumus.
Noskatieties tiešraides ierakstu šeit

Trešdien, 20. janvārī – 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena, valsts svētki. Individuāli visas dienas garumā ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Individuāli visas dienas garumā ziedu nolikšana Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem.
Latvijas televīzijas LTV1 kanāla 2021. gada 20. janvāra speciālizlaidumi:
LTV1 – 11.00 Barikādēm 30. Ekumēniskais dievkalpojums Doma baznīcā. TIEŠRAIDES TRANSLĀCIJA! 20. janvārī plkst. 11.00 Barikāžu atceres 30. gadadienai veltītā ekumeniskā dievkalpojuma, bez apmeklētājiem, translācija no Rīgas Doma baznīcas. Tajā piedalīsies Latvijas tradicionālo kristīgo konfesiju mācītāji, dievkalpojumu vadīs arhibīskaps Jānis Vanags. Dievkalpojumā muzicēs Rīgas Doma ērģelnieks Aigars Reinis un solisti. https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/208633/barikadem-30-ekumeniskais-dievkalpojums-no-doma-baznicas
LTV1 – 18.20 Barikādēm 30. Ziņu speciālizlaidums. Gundars Rēders un Karīna Rubene vadīs Barikāžu trīsdesmitgadei veltītu Ziņu speciālizlaidumu. https://fb.watch/38YKUwBHT-/
LTV1 – 19.05 Tautas cietoksnis. Barikādes 1991. LTV dokumentāla filma. PIRMIZRĀDE! Pirms 30 gadiem bruka Padomju Savienība. Visaktīvāk par savu neatkarību cīnījās Baltijas tautas. Padomju impērijas aizstāvji bija gatavi izliet baltiešu asinis. Lai nosargātu savas tiesības uz brīvību, Latvijas tauta Rīgas centrā sāka celt barikādes. Unikāli arhīva kadri un iepriekš nedzirdētas vēsturiskas liecības filmā “Tautas cietoksnis. Barikādes 1991”. Filmas veidotāji – Gundars Rēders un Odita Krenberga. https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/208624/tautas-cietoksnis-barikades-1991-ltv-dokumentala-filma
LTV1 – 21.10 Barikādēm 30. 1991.gada barikāžu rekonstrukcija. PIRMIZRĀDE! 20. janvāra vakarā LTV1 aicinām visus atcerēties barikāžu laiku koncertuzvedumā “1991. gada barikāžu sajūtu rekonstrukcija”. Tāpat kā pirms 30 gadiem ugunskuru, kravas auto un barikāžu ieskauti, ar dziesmām un atmiņu stāstiem piedzīvosim tā laika noskaņas, atcerēsimies sajūtas un garaspēku. Muzicēs grupa “Pērkons”, bet atmiņās un sajūtās skatītājus vadīs notikuma vadītāji – Esmeralda Ermale un Jēkabs Reinis. https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/pirmizrade-rekonstrue-barikazu-sajutas-ar-grupu-perkons.a389686/
LTV1 – 22.15 Barikādēm 30. Koncertuzvedums Rīgas Domā. PIRMIZRĀDE! Rīgas Doma baznīcā notiks koncertuzvedums “Mana uguns kuries”. 1991. gada Barikāžu aizstāvju atcerei veltītajā koncertstāstā piedalīsies arhibīskaps Jānis Vanags, kamerkoris “Ave Sol”, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un Latvijas Radio koris. Muzicēs Agnese Pauniņa, Jānis Stazdiņš, Ieva Nīmane, Aigars Reinis, Rihards Zaļupe, Edvards Paulis Muzikants un Mārcis Lipskis. Koncertstāsta mākslinieciskais vadītājs un diriģents – Sigvards Kļava, režisors un scenogrāfs – Roberts Rubīns. https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/208629/barikadem-30-koncertstasts-mana-uguns-kuries

Aicinu ievietot doto informāciju savos kalendāros un droši sazināties komunikācijas jautājumos.

Sekojiet līdzi 1991. gada barikāžu muzeja aktivitātēm sociālajos tīklos –
www.barikades.lv #Barikades1991
Facebook.com/Barikades1991
Instagram.com/Barikades1991
Twitter.com/Barikades1991
Youtube.com/Barikades1991

Aicinām dzīvot tautai, būt vienotiem Latvijai!

1991. gada barikāžu muzejs

1991. gada barikāžu muzejs atrodas Vecrīgas sirdī – Krāmu ielā. Nama ieeju rotā 18.gs. pirmās puses akmens portāls. 1991.gada janvāra notikumu laikā namā barikāžu dalībniekus cienāja ar karstu tēju, šeit varēja sasildīties un atpūsties. Kopš 1997.gada namā atrodas 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrība. No savāktajiem vēsturiskajiem materiāliem 2001.gadā izveidots muzejs, kurš 2003. gadā ieguva valsts akreditāciju. 

Vēsture  |  Kas ir barikādes?  |  Ekspozīcija  |  Muzejpedagoģiskās programmas  |  Muzeobuss  |  Krājums  |  Telpu īre  |  Kolekcijas

JAUNUMS

Muzeja virtuālā tūre

Aicinām apmeklēt 1991. gada barikāžu muzeju Krāmu ielā arī virtuāli. Izvēlaties punktus kartē un pārvietojaties muzejā, iegūstot sīkāku informāciju par ekspozīciju. Ugunskura zālē var atrast īpašu video.